Банківський штраф чи пені

Банківський штраф чи пені – це вид санкцій, що накладаються кредитною організацією на клієнта на підставі укладеного між ними договору.

Пені та штрафи для деяких банків можуть становити суттєву статтю доходу. Іноді такий прибуток посідає третє місце після відсоткових платежів за кредит та банківських комісій.

У той же час це один з небагатьох коштів, які кредитні організації можуть використовувати для того, щоб впливати на несумлінних клієнтів. До того ж, за клієнтами, які порушують умови взятих він зобов’язань, банки об’єктивно несуть додаткові витрати (Collection, формування резервів за простроченими кредитами тощо.).

Штраф – разовий захід. Він може стягуватися лише один раз за одне порушення. На відміну від штрафу пені розраховуються з терміну, протягом якого відбувається порушення договору. Тому розмір пені може суттєво перевищити суму штрафу.

Найчастіше банки використовують такі види штрафів та пені:

  • штраф за прострочення платежу. Може виражатися у фіксованій сумі, соціальній та відсотках від суми простроченого платежу або від усього розміру боргу;
  • штраф за несхвалений овердрафт. Нараховується тоді, коли клієнт випадково чи навмисне допускає перевитрату коштів понад встановлений ліміт. Найчастіше виявляється у підвищеній відсотковій ставці.

Рідко, але все-таки зустрічаються у банківській практиці та інші види штрафів: за зниження мінімального залишку за рахунком, за невикористаний кредитний ліміт, за ненадання документів, що підтверджують дохід протягом терміну дії тривалої кредитної угоди, наприклад автокредиту або іпотеці, тощо.

Для того щоб не піддаватися штрафам і пені, необхідно уважно вивчити збірник тарифів банку і договір, що укладається з ним, а також не порушувати взятих на себе зобов’язань.

Також позичальнику слід звернути увагу на той факт, що при зарахуванні платежу у деяких терміналах знімається комісія. Тому потрібно стежити, яка сума приймається до оплати. Також платіж, який здійснюється через термінал або банкомат, не завжди надходить до банку за один день. Система залишає у себе право перераховувати гроші протягом трьох банківських днів. Тобто не варто чекати на останній день погашення, а краще заздалегідь заплатити за кредитом.

Залишити коментар:

Site Footer