Недоїмка

Недоїмка (arrears) – частина обов’язкового платежу (суми податку, збору), недовнесена платником у встановлений законодавчими актами термін у бюджети всіх рівнів або позабюджетні фонди.

Вперше поняття «недоїмка» у Росії виникло при кріпацтві при обкладанні оброком кріпаків. У колишньому СРСР недоїмка виникала у державних, кооперативних, громадських організацій, колгоспів з платежів до державного бюджету, до фонду державного обов’язкового та соціального страхування, відрахувань до фонду соціального забезпечення колгоспників тощо. Але в умовах механізму справляння виникнення недоїмки було дуже рідкісним явищем і пояснювалося лише помилками нарахування платежів.

Недоліки з податків з населення виникали лише за стягнення платежів безпосередньо фінансовими органами з обмеженого кола платників податків. Переважна більшість працівників сплачувала податок з доходів (заробітної плати) через підприємства та організації, що виключало утворення недоїмок.

Виникаюча недоїмка стягувалась з підприємств та організацій у безперечному порядку за розпорядженням фінансових, страхових, профспілкових та інших органів. З громадян СРСР, осіб без громадянства, іноземних юридичних і фізичних осіб недоїмка стягувалася лише за рішенням суду.

В умовах функціонування нинішньої податкової системи недоїмка набула широкого поширення і виникає при виконанні зобов’язань зі сплати податків до бюджетів усіх рівнів та позабюджетних фондів усіма видами платників податків. Причини виникнення недоїмок – криза виробництва, відсутність кошти платежу податку (грошей) за умов широкого поширення бартерних угод та виплати доходів фізичним особам у натуральній формі (продукцією, акціями, послугами), запровадження вексельної форми оплати та ін.

Недоїмка з податків — це прострочена заборгованість юридичних та фізичних осіб із платежів до бюджету. Якщо організація чи індивідуальний підприємець пропустить термін сплати податків, порушивши цим податкове законодавство, то вони утворюється борг перед бюджетом. Крім того, бувають ситуації, коли, перевіряючи платника податків, інспектори виявляють надмірно відшкодовану йому суму податків з бюджету, наприклад, з ПДВ — це теж недоїмка з податків.

Недоїмка може бути погашена платником податків у добровільному порядку. Проте, крім самого податку, потрібно буде також перерахувати пені до бюджету з урахуванням кількості днів прострочення платежу.

Якщо платник податків не погасить самостійно свою заборгованість у вигляді недоїмки з податку та пені перед бюджетом, то податківці стягуватимуть ці суми вже у примусовому порядку.

(Див. також Стягнення податків, Стягнення податків).

Залишити коментар:

Site Footer