Стратегічне управління (Strategic Management) – комплексний, постійний процес управління, спрямований на формулювання та реалізацію стратегій, що сприяють забезпеченню найбільшої відповідності банку з його оточенням та досягненню стратегічних цілей.
Стратегічне управління, на відміну оперативного управління, покликане забезпечити виживання організації та досягнення її цілей у довгостроковій перспективі. При цьому основна увага керівництва має бути сконцентрована на зовнішньому оточенні для швидкої та адекватної реакції на зміни у ньому.
Стратегічне управління – управління організацією, яке:
- спирається на людський потенціал як основу організації;
- орієнтує виробничу діяльність на запити споживачів;
- здійснює гнучке регулювання, своєчасні зміни у організації, відповідальні виклику із боку оточення і дозволяють домагатися конкурентних переваг.
Стратегічне управління – процес, на основі якого відповідно до певної місії здійснюється довгострокове управління банком, розробляються стратегії для досягнення цих цілей з урахуванням усіх зовнішніх та внутрішніх факторів.
Стратегічне управління дозволяє реалізувати концепції, в яких поєднуються цільовий, системний, ситуаційний та інтегральний підходи до діяльності банку, що дозволяє встановлювати чіткі цілі розвитку, поєднувати їх з наявними можливостями (потенціалом) та приводити їх у відповідність до останніх шляхом розробки та реалізації системи стратегій.
Стратегічне управління складає основі стратегічного плану — формалізованого документа, який розробляється виходячи з стратегії і визначає конкретні заходи для досягнення намічених стратегічних цілей, їх послідовність, терміни, ресурси, відповідальність. Стратегічний план є програмою дій, яка спрямовує визначення цілей та розподіл ресурсів для досягнення бажаних результатів у майбутньому, планом розвитку банку на середньостроковий період, що містить бачення або місію банку, стратегічні цілі та завдання.
У структурі стратегічного управління можна назвати такі основні етапи:
- аналіз зовнішнього та внутрішнього середовища;
- формулювання місії організації;
- визначення її цілей;
- розробка стратегій задля досягнення цих цілей;
- реалізація стратегій;
- аналіз реалізації стратегій (визначення необхідності корекції місії, цілей, стратегій чи заходів щодо їх здійснення).
(Див. Місія банку, Стратегічний менеджмент, Стратегія).