Аквізитор (від лат. acquisitio – придбання; англ. acquisitor) – штатний співробітник або агент транспортних чи страхових підприємств, в обов’язки якого входить залучення нових клієнтів.
У страхових організаціях аквізитор займається укладанням та відновленням договорів страхування, що достроково припинили свою дію. Аквізитор – страховий агент або інший страховий працівник, який займається укладанням нових або поновленням раніше чинних договорів страхування.
У транспортних організаціях аквізитор займається залученням нових відправників і вантажів (див. також Аквізиція).
Успішне укладання договорів із потенційними страхувальниками багато в чому залежить від професійних якостей аквізора: знаходження спільної мови з індивідуальними та колективними страхувальниками, організації розмов по страховій тематиці, участі у поширенні наочної агітації та реклами (поширення плакатів, календарів, буклетів, відеофільмів, журналів тощо). п.).
Робота в якості аквізора вимагає від кандидата на цю посаду не тільки глибоких знань у галузі пропонованих видів страхування, психології людей, а й володіння такими якостями, як доброзичливість, ввічливість, вміння підтримувати бесіду та сприяти співрозмовнику.
Закордонні страхові компанії висувають до кандидата на посаду аквізитора дуже високі вимоги. Так, наприклад, у США критеріями професійного відбору є:
- комунікабельність — уміння легко, доброзичливо та невимушено спілкуватися з людьми різних професій, віку та соціального статусу;
- швидкість реакції, тобто. вміння швидко, з урахуванням конкретної ситуації, відповісти на будь-яке питання;
- фінансове становище – відсутність претензій з боку податкової інспекції щодо правильності декларування доходів та їх джерел;
- загальний рівень культури – неформальний підхід до професії, стеження за своєю мовою: нечасте вживання слів-“паразитів” (“так сказати”, “розумієш”, “отже”, “вважаю”, “природні” і т.п.), правильна постановка наголосу у словосполученнях;
- зовнішня привабливість та відсутність шкідливих (неприємних) звичок;
- Ввічливість.
Не останню роль грають і почерк аквізитора, його вміння ясно, чітко, грамотно і без помилок заповнювати різну (зокрема фінансову) документацію. Нерозбірливі записи, зроблені аквізитором у полісах, квитанціях та інших документах, часто стають причиною конфліктів зі страхувальниками і негативно позначаються на репутації (іміджі) страховика.