Капітал акціонерного товариства

Капітал акціонерного товариства (capital of a joint-stock company) – ресурси, вкладені у справу акціонерного товариства та приносять йому корисний ефект (дохід).

Капітал акціонерного товариства – сукупність індивідуальних капіталів, об’єднаних за допомогою випуску та розміщення акцій та облігацій. Кошти від випуску та розміщення акцій утворюють власний капітал акціонерного товариства, який може надалі збільшуватись за рахунок капіталізації частини прибутку та додаткової емісії акцій.

Капітал акціонерного товариства включає власний капітал та позиковий капітал. У своєму капіталі виділяють: акціонерний капітал, додатковий капітал, резервний капітал. До нього також входить частина нерозподіленого прибутку, що залишається у розпорядженні товариства після виплати дивідендів та відсотків.

Додатковий капітал складається з емісійного доходу та резервів переоцінки (різниці від переоцінки) матеріальних довгострокових активів. Прибуток, одержуваний акціонерним товариством, може використовуватися на формування його власного капіталу шляхом: капіталізації (напрями розширення справи), відрахування частини прибутку на резервний та інші спеціальні фонди з формування резервного капіталу (призначається покриття втрат від операційної діяльності, погашення облігацій товариства, викупу акцій товариства, а також для виплат дивідендів та відсотків за облігаціями у випадках, коли поточного прибутку виявляється для цього недостатньо).

Акціонерний капітал – Сукупність коштів, переданих у вигляді вкладів у постійне користування товариства його власниками або учасниками за рахунок емісії акцій. Розрізняють:

  • статутний капітал (Розмір якого визначається статутом акціонерного товариства – його називають також номінальний, розміщений);
  • випущений капітал (Рівний сумі випущених в даний момент акцій – він, зазвичай, менше розміщеного);
  • підписний капітал (мобілізований під час відкритої підписки);
  • сплачений капітал (Рівний сумі, отриманих за випущені акції в даний момент, оскільки після підписки можна вносити всю суму вартості акцій);
  • оголошений капітал (характеризує можливий приріст статутного капіталу результаті розміщення додаткових акцій).

Коли засновники випускають акції у сумі, значно перевищує реальну вартість активів компанії, відбувається «розведення» акціонерного капіталу. Перевищення становить емісійний дохід у формі засновницького прибутку, що утворює додатковий капітал.

Кошти, отримані від розміщення облігацій, становлять позиковий капітал акціонерного товариства; ці кошти через певний час мають бути повернені власникам облігацій разом із відсотковими сумами.

Порядок формування та використання капіталу акціонерного товариства з урахуванням вимог національного корпоративного права встановлюється статутом акціонерного товариства.

Залишити коментар:

Site Footer