Професійна оцінка (valuation) – процес визначення ринкової чи іншої вартості майна або прав на нього на основі загальноприйнятих методів та стандартів оцінки у суворій відповідності до чинного законодавства про оцінну діяльність, нормативні правові акти, вимоги етичних правил (кодексу професійної етики оцінювача).
Результат оцінки – величина ринкової чи іншого вартості (інвестиційної, страхової, ліквідаційної тощо.), зафіксована у звіті про оцінку вартості майна чи прав нею.
Професійна оцінка здійснюється у різних напрямках. Оцінюють: об’єкти нерухомості (включаючи земельні ділянки), підприємства (бізнес), нематеріальні активи та результати інтелектуальної діяльності, машини та обладнання, ювелірні вироби, предмети мистецтва та антикваріату, право вимоги, втрачену вигоду (неотриманий дохід) тощо.
Актуальність появи професійної оцінки продиктована подальшим розвитком ринкових відносин та нагальною необхідністю:
- встановлення дійсної ринкової вартості різних об’єктів власності;
- системного підходу до вирішення вартісних проблем в економіці на мікро- та макрорівнях;
- значного покращення управління власністю;
- ефективного використання інформаційної бази про вартісні характеристики об’єктів власності;
- прискорення процесу залучення іноземних інвестицій у вітчизняну економіку;
- переходу до обліку основних засобів у повній відповідності до вимог Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та звітності.
Професійна оцінка дозволяє досить об’єктивно відображати різноманітні цінові коливання та економічні відмінності у розвитку регіонів; дає можливість за єдиними критеріями встановити дійсну вартість активів (майна) для різних цілей використання.
У країнах із розвиненою ринковою економікою неухильно наростає тенденція визначати вартість активів для фінансових та бухгалтерських цілей, їхню поточну ринкову вартість замість так званої «історичної вартості» (собівартості) майна.
Професійна оцінка є:
- один із шляхів зміцнення національної безпеки та економічної незалежності країни;
- основу створення та розвитку вітчизняної школи оцінки підприємництва;
- інструмент, що дозволяє досить високому цивілізованому рівні вирішувати питання захисту інтересів держави та інших власників майна.
Статус експерта-оцінювача вимагає від спеціаліста глибоких знань із різних галузей діяльності:
- бухгалтерського обліку;
- менеджменту;
- маркетингу;
- права;
- фінансового аналізу;
- основ управління нерухомістю;
- будівельно-кошторисних робіт;
- аналізу ринків та обігу цінних паперів;
- антикризового управління підприємствами та їх фінансового оздоровлення;
- аудиту;
- інших видів експертної та консалтингової діяльності.
Професійною оцінкою займаються ліцензовані фахівці, які здобули професійну освіту у спеціалізованих вищих навчальних закладах.