Аварійний внесок (Extraordinary average) – у торговому мореплаванні частина збитку, що падає на конкретного учасника витрат за загальною аварією і пропорційна вартості майна, що належить йому (судна, вантажу або фрахту).
Аварійний внесок — грошова сума, необхідна судновласником чи диспашером від імені в вантажовласника як забезпечення сплати частки витрат за загальної аварії. Про вимогу судновласника внести аварійний внесок вантажоодержувач негайно інформує страховика. Вантажовласнику аварійний внесок компенсується його страховиком.
У міжнародній практиці аварійний внесок має назву депозиту. Він стягується у тих випадках, коли судновласнику необхідно отримати забезпечення від великої кількості дрібних вантажоодержувачів або коли у судновласника є сумнів у платоспроможності даного вантажоодержувача.
Під час оплати аварійного внеску страхувальником страховик зобов’язаний негайно його компенсувати. Аварійний внесок вноситься на спільний рахунок, відкритий у банку на ім’я представника судновласника (таким є диспашер) і на ім’я представника вантажоодержувача з нарахуванням відсотків. Часткові платежі або повернення можуть бути здійснені лише за письмовим посвідченням диспашера.
Насправді форма забезпечення інтересів судновласника — банківська гарантія чи порука страховика, має достатній авторитет.