Цінні папери (Securities) — документи встановленої форми з відповідними реквізитами, що засвідчують грошові або інші майнові права, визначають взаємовідносини особи, яка їх розмістила (видала), та власника, та передбачають виконання зобов’язань згідно з умовами їх розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають з цих документів, іншим особам.
Цінні папери по порядку їх розміщення (видачі) поділяються на емісійні та неемісійні.
Емісійні цінні папери — цінні папери, що засвідчують однакові права їхніх власників у межах одного випуску щодо особи, яка приймає на себе відповідні зобов’язання (емітент). До емісійних цінних паперів відносяться:
- акції;
- облігації підприємств;
- облігації місцевих позик;
- державні облігації України;
- іпотечні сертифікати;
- іпотечні облігації;
- сертифікати фондів операцій із нерухомістю (ФОН);
- інвестиційні сертифікати;
- казначейські зобов’язання України.
Неемісійні цінні папери – цінні папери, що не випускаються на масовій основі, випуск в обіг яких не пов’язаний з процедурою державної реєстрації: вексель, чек, коносамент тощо.
За формою існування цінні папери поділяються на:
- документарні;
- бездокументні.
Емісійні цінні папери одного випуску можуть існувати лише у формі. Неемісійні цінні папери можуть існувати виключно у документарній формі.
За формою випуску цінних паперів може бути:
- на пред’явника;
- іменні;
- ордерні.
Володіння цінним папером може бути іменним або на пред’явника. Пред’явницький цінний папір не фіксує ім’я його власника, та його звернення здійснюється шляхом простої передачі від однієї особи до іншої. Іменний цінний папір містить ім’я його власника та, крім того, реєструється у спеціальному реєстрі. Зазвичай вона передається за згодою сторін чи шляхом цесії.
Якщо іменний цінний папір передається іншій особі шляхом вчинення на ній передавального напису (індосаменту), або наказу її власника, вона називається ордерним цінним папером.
Права, засвідчені цінними паперами, належать:
- пред’явнику цінних паперів (цінні папери на пред’явника);
- особі, зазначеній у цінному папері (іменний цінний папір);
- особі, зазначеній у цінному папері, яка може сама здійснити ці права або призначити своїм розпорядженням (наказом) іншу уповноважену особу (ордерний цінний папір).
В Україні в цивільному обігу можуть бути такі групи цінних паперів:
- пайові цінні папери — папери, що засвідчують участь їх власника у статутному капіталі (крім інвестиційних сертифікатів та сертифікатів ФОН), які надають власнику право на участь в управлінні емітентом (крім сертифікатів ФОН) та отримання частини прибутку, зокрема у вигляді дивідендів та частини майна у разі ліквідації емітента (крім сертифікатів ФОН). До пайових цінних паперів відносяться акції, інвестиційні сертифікати, сертифікати ФОН.
- боргові цінні папери — папери, що засвідчують відносини позики та передбачають зобов’язання емітента сплатити у визначений термін кошти відповідно до зобов’язання. До боргових цінних паперів належать: облігації підприємств, державні облігації України, облігації місцевих позик; казначейські зобов’язання України; ощадні (депозитні) сертифікати; векселі.
- іпотечні цінні папери – папери, випуск яких забезпечений іпотечним покриттям (іпотечним пулом) та які засвідчують право власників на отримання від емітента належних їм коштів. До іпотечних цінних паперів належать: іпотечні облігації; іпотечні сертифікати; заставні.
- приватизаційні цінні папери – папери, що засвідчують право власника на безоплатне отримання у процесі приватизації частки майна державних підприємств, державного житлового фонду, земельного фонду.
- похідні цінні папери – папери, механізм випуску та обігу яких пов’язаний з правом на придбання або продаж протягом строку, встановленого договором, цінних паперів, інших фінансових чи товарних ресурсів;
- товаророзпорядчі цінні папери – папери, які надають їх власникам право розпоряджатися майном, зазначеним у цих документах.
(Див. Діяльність банків на ринку цінних паперів)