Платежі

Платежі (payments) – кошти, які слід сплачувати за придбані товари та надані послуги, використовувані ресурси, наданий кредит, і навіть встановлені законом внески у вигляді розрахунків за зобов’язаннями. Підприємства здійснюють:

  • оплату товарно-матеріальних цінностей (робіт, послуг);
  • виплату заробітної плати;
  • орендну плату;
  • плату за комунальні послуги;
  • плату за тарифами засобів зв’язку;
  • страхові платежі;
  • сплату відсотків за кредит;
  • платежі, пов’язані із поверненням кредитів;
  • платежі до бюджету та позабюджетних фондів у вигляді податків та інших обов’язкових платежів тощо.

Фізичні особи оплачують комунальні послуги, вносять плату користування засобами зв’язку, здійснюють страхові платежі тощо.

Цивільний кодекс передбачає застосування на території країни платежів у готівковій та безготівковій формах. Основна частина платежів здійснюється шляхом безготівкових перерахувань за рахунками платників та одержувачів коштів. Юридичні особи мають право розраховуватися між собою готівкою, не перевищуючи встановлені нормативними актами суми, при цьому частина платежів, що перевищує норму, повинна проводитись у безготівковій формі через кредитні організації.

Платежі, що здійснюються підприємствами у формі безготівкових розрахунків, можна поділити на:

  • платежі за зобов’язаннями підприємства (організації) перед бюджетом, позабюджетними фондами та ін;
  • платежі в порядку оплати розрахунків за товарними операціями та господарськими договорами за допомогою платіжних доручень, платіжних вимог, акредитивів, розрахункових чеків, векселів тощо.

Провідна форма платежів за умов ринкової економіки – розрахунки у вигляді платіжних доручень. Платежі до бюджету та позабюджетні фонди виробляються, як правило, платіжними дорученнями. Широко застосовують у ринкової економіки платежі за природні ресурси, землю, воду, за забруднення навколишнього природного середовища, комунальні послуги, митні, ліцензійні та інших.

Через платежі користування природними ресурсами вилучається диференціальна рента, що виникає через відмінностей у природної продуктивності природних ресурсів. Плата за землю стягується з юридичних та фізичних осіб, які отримали землю у власність, володіння, користування чи оренду. Податки за забруднення довкілля – форма відшкодування шкоди, заподіяної навколишнього природного середовища юридичними та фізичними особами, які здійснюють діяльність, пов’язану з природокористуванням. Платежі за комунальні послуги виробляють населення та орендарі приміщень за користування теплом, газом, водою тощо.

Митний сукупний платіж – стягувана без поділу на джерела сума, еквівалентна сумі мит, ПДВ, акцизів та інших податків, стягування яких покладено на митні органи. Розвиток карткових платіжних систем збільшує частку безготівкових розрахунків у оплаті придбаних товарів та послуг.

Залишити коментар:

Site Footer