Недержавні пенсійні фонди (non-state pension funds) – система пенсійних фондів, призначених для виплати додаткових пенсій та утворених за рахунок внесків фізичних та юридичних осіб.
Недержавні пенсійні фонди – некомерційні організації, що акумулюють пенсійні внески учасників та платників на іменних особових рахунках. Недержавні пенсійні фонди, є трастової компанією, віддають весь прибуток з відрахуванням незначної частини, що йде утримання та розвитку фонду.
У систему недержавного пенсійного забезпечення входять страхові підприємства, банки, пенсійні фонди (каси) підприємств. Більшість фондів – товариства з обмеженою відповідальністю чи громадські організації.
Недержавні пенсійні фонди можуть займатися підприємницькою діяльністю лише доти, оскільки це необхідно для встановлених цілей. До таких видів діяльності належить передача активів фонду в управління компаніям з метою отримання доходу від використання виключно на статутні цілі майна та коштів, переданих фонду його засновниками, іншими юридичними та фізичними особами. Засновниками фондів можуть бути підприємства, банки, профспілки, інші юридичні та фізичні особи.
Умовно виділяють недержавні пенсійні фонди відкритого та закритого типів. Недержавні пенсійні фонди закритого типу створюються лише для учасників, згрупованих за певною ознакою (працівників, які перебувають у штаті одного або кількох підприємств, що заснували фонд; працівників будь-якої галузі, професії тощо). Недержавні пенсійні фонди відкритого типу немає таких обмежень.
Вищим органом управління недержавного пенсійного фонду є Рада фонду, що складається з представників, засновників, учасників фонду та керівника виконавчої дирекції. До Ради недержавного пенсійного фонду також можуть входити представники вкладника. Норми представництва визначаються засновниками. Оперативне управління діяльністю недержавного пенсійного фонду здійснює виконавча дирекція.
Діяльність фонду припиняється за його реорганізації чи ліквідації. Рішення про реорганізацію та ліквідацію недержавного пенсійного фонду приймається за безумовного виконання зобов’язань перед учасниками.
Активи недержавного пенсійного фонду передаються в довірче управління однієї чи кількох компаній. Взаємини між недержавним пенсійним фондом та керуючими компаніями будуються на підставі договору про управління активами фонду, що включає розмір та умови виплати комісійних.
Компанія повинна мати ліцензію на відповідний вид інвестиційної діяльності, а її керівники та фахівці, які безпосередньо забезпечують здійснення операцій з цінними паперами або беруть участь у укладанні угод з цінними паперами від імені компанії, повинні мати кваліфікаційні атестати на право здійснення таких операцій.
Для визначення розміру зобов’язань та для координації інвестиційної діяльності, а також підвищення ефективності використання активів недержавного пенсійного фонду проводяться актуарні розрахунки.