Філіал банку

Філіал банку (Bank’s Branch) — відокремлений структурний підрозділ банку, який не має статусу юридичної особи та здійснює банківську діяльність від імені банку. Філія банку діє на підставі окремого положення, виступає від імені головного банку, має свій субкореспондентський рахунок та МФО та здійснює банківські операції, передбачені положенням про філію.

Філія банку може бути відкрита як на території України, так і на території інших держав. Філію банку на території України відкривають в умовах:

  • наявності приміщення, придатного його розміщення;
  • професійної придатності та відповідної репутації керівника та головного бухгалтера та інших вимог, встановлених Національним банком.

Філію банку відкривають за погодженням з територіальним управлінням Національного банку за місцем знаходження на підставі клопотання банку про відкриття філії, рішення зборів акціонерів або учасників, затвердженого положення про філію, копії статуту банку, документів, що підтверджують право власності на приміщення, в якому буде розташована філія банку (або договору оренди цього приміщення).

Філія банку на території іншої держави створюється на підставі відповідної ліцензії Національного банку за тими самими вимогами, встановленими для відкриття іноземних філій банку на території України, та наявності ліцензії на здійснення інвестицій за кордон у зв’язку із створенням філії. Філія банку, створювана біля іншої країни, реєструють відповідно до вимог законодавства цієї країни.

Як з юридичної, так і з операційної точки зору банківська філія є частиною головного банку, спираючись на всю його ресурсну базу. Філія банку не є самостійною юридичною особою, тому вона не має своїх установчих документів (статуту), своєї ради директорів, не може емітувати акції. Для управлінських, контрольних та фіскальних цілей філія банку веде власну бухгалтерську звітність, проте насправді його зобов’язання та активи є складовою частиною зобов’язань та активів головного банку.

Банківські філії контролюються з двох сторін: як частина головного банку є суб’єктом регулювання контрольними органами країни походження, але одночасно до них застосовні нормативи та обмеження, встановлені місцевим законодавством.

Основною перевагою для міжнародного банку у виборі саме цієї форми присутності на місцевому ринку є те, що філія займається наданням повноцінних банківських послуг від імені головного банку, який несе усі юридичні зобов’язання. Так, грошовий депозит, розміщений у філії, призводить до перед вкладником зобов’язань з боку головного банку. При наданні послуг філія банку орієнтується на глобальну значущість клієнта для міжнародного банку загалом, а чи не на рівень розвитку відносин на місцевому рівні. Кредитні ліміти, встановлені для філії, є похідною від кредитних лімітів, які у головному банку. З організаційної точки зору, відкриття філії найчастіше виявляється простіше та дешевше, ніж установа дочірнього банку.

(Див. Банк, Підрозділ банку).

Залишити коментар:

Site Footer