Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР) – кредитна організація, створена Організацією Об’єднаних Націй для сприяння розвитку економіки, міжнародної торгівлі країн-учасниць, допомоги приватним інвестиціям, стабілізації світової фінансової системи. Входить до структури Світового банку.
МБРР заснований одночасно з Міжнародним валютним фондом (МВФ) у 1945 році. Спочатку передбачалося, що банк сприятиме відродженню повоєнної Європи. Але з середини 1950-х, коли світова економіка стабілізувалася, головною спеціалізацією банку стало сприяння країнам, що розвиваються.
На відміну від МВФ, кредити МБРР спрямовані не так на підтримку поточної ліквідності, але в фінансування довгострокових проектів за обов’язкової гарантії держави. Звичайний термін позики – 15-20 років із відстроченням перших виплат на 3-5 років. Кредити надаються лише країнам-учасницям Міжнародного валютного фонду.
Вищий орган управління МБРР – рада керуючих, який збирається раз на рік одночасно з радою керуючих МВФ. Виконуючий орган – директорат.
Кошти МБРР складаються з членських внесків відповідно до квот країн-членів, частково у вигляді золота та національних валют, але переважно у вигляді резервного капіталу, який, однак, може бути використаний у разі необхідності підтримати гарантії МБРР за приватними кредитами країн, що розвиваються. Власні кредити МБРР можуть бути використані лише на проекти в державному секторі або під гарантії держави, проте має філію – Міжнародну фінансову корпорацію (МФК) (International Finance Corporation, IFC), яка може надавати та гарантувати кредити позичальникам з приватного сектору. Вона має іншу філію – Міжнародну асоціацію розвитку (MAP) (International Development Association, IDA), що спеціалізується на кредитах із менш жорсткими умовами для найменш розвинених країн.